Przedsiębiorstwa - podstawowe informacje

Przedsiębiorstwo – jednostka gospodarcza wyodrębniona prawnie, organizacyjnie, terytorialnie i ekonomicznie. Do jej zadań należy produkcja dóbr i świadczenie usług, a za cel obiera osiągnięcie zysku za pomocą zaspokojenia potrzeb konsumentów. Posiada zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z art. 55 Kodeksu cywilnego "przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza - forma aktywności przedsiębiorców działających na rynku; wytwórcza, budowlana, handlowa, forma zarobkowa, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorca -  osoba prawna lub nieposiadająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego oraz osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą albo zawodową we własnym imieniu.

Osobowość prawna – zdolność osób prawnych do bycia podmiotem praw i obowiązków. Może ona dokonywać czynności prawne (zdarzenie prawne, które polega na świadomym dążeniu osoby prawnej do osiągnięcia określonego skutku prawnego) we własnym imieniu. Bez osobowości prawnej nie może istnieć osoba prawna, która uzyskuje ją z chwilą wpisania jej do właściwego rejestru.

Osoba fizyczna – określenie, znajdujące się w kodeksie cywilnym,   osoby od chwili urodzenia aż do śmierci. Taki status pociąga za sobą posiadanie zdolności prawnej oraz zdolność do czynności prawnych, zależną od pewnych warunków. Osoba po 30. Roku życia może zostać całkowicie ubezwłasnowolniona.

Działanie pod firmą – oznacza to, że na m.in. umowach, dokumentach bądź innych formach komunikacji podmiotu z otoczeniem (np. w ofertach, reklamach, ogłoszeniach itp.) powinna widnieć pełna nazwa firmy. Kodeks cywilny pozwala, aby to był skrót firmy i oznaczenie formy prawnej – również skrótowe.



No comments:

Post a Comment